Anasayfa » Kültür Karıncaları » Kültür Karıncaları Şenlikleri

Kültür Karıncaları Şenlikleri

17 Haziran 2006 - 1. Kültür Karıncaları Şenliği

Biz Kültür karıncaları 17 Haziran sabahı heyecanla uyandık, aynen il okula başladığımız gibi. Neden heyecanlıydık biliyor musunuz, çünkü Kültür Karıncası sertifikalarımızı alacaktık. Proje gereği bazılarımız 3 yıldır, bazılarımız da 1 yıldır Kültür karıncaları eğitimi görüyorduk.

 

Bu eğitim etkinlikleri sayesinde kültür mirasımızı tanıdık ve ne kadar zengin bir ülkede ve semtlerde yaşadığımızı öğrendik.

 

Ama kültür mirasımızı değerleri gelecek kuşaklara da bozulmadan teslim etmemiz gerekiyor. Küçük ama bilinçli bir yurttaş olarak semtimizin, kentimizin korunmasına katkıda bulunacağız, şimdiden söz veriyoruz, Karınca sözü…

 

İşte bu “Karınca Sözü”müzün belgelerini 17 Haziran’da Eski Galata Köprüsü, Balat’ta yaptığımız bir Şenlik’te aldık, 1. Kültür Karıncaları Şenliğinde…

 

Sevgili Kültür Gönüllüsü ablalarımız, ağabeylerimiz Köprüyü bizim için bir süslemişlerdi ki görmeliydiniz. Şenlik için bazı karıncalar taa Bursa’dan, Kocaeli’nden gelmişlerdi. Tüm okulların yerleri daha önceden hazırlanmıştı.

 

Neler mi yaptık Şenliğimizde? Önce Kültür Gönüllümüz sevgili Selda Sefer ablamızın bizim için hazırladığı “Kültür Karıncaları Şarkısı”nı söyledik hep birlikte. Sesimiz tüm Haliç’e yayıldı..

 

Bizlere yıllardır emek veren, çevremizin ve kendimizin farkında olmamızı sağlayan sevgili Kültür Gönüllülerimiz adına Şafak Çarşıbaşı ağabeyimiz konuştu. Tüm karıncaların duygularını ise TEV Türkan Sedefoğlu İlköğretim okulu karıncası sevgili Fatma Avşar dile getirdi.

 

Konuşma sırası bize bu eğitimin verilmesini sağlayan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı Başkanı Faruk Pekin’e geldi, geldi, ama bizlerin heyecanı ona da geçmişti, gözlerinin yaşardığını uzaktan bile hissettik.

 

Nerdeyse unutuyorduk, bir de gazete çıkardık, “Karınca Gazetesi”, şenlikte tüm konuklara dağıttık, artık haberlerimizi sizlere bu gazete aracılığıyla ulaştıracağız..

 

Sonra gönüllüler bize çeşitli ritm aletleri dağıttı, ne olacak derken sahneye Okay Temiz Ritm Atelyesi’nden gelen abla ve ağabeylerimiz çıkmaz mı? Hep birlikte bir ritm çalışması yaptık ki dinleyenler hayran kaldı..

 

Aralarda Buğra Avcı ve arkadaşları gitarlarıyla, şarkılarıyla bize unutulmaz dakikalar yaşattılar.

 

Daha neler mi yaptık, eh türkülerimizi de unutmadık tabii, bağlamalar eşliğinde kültürümüzün önemli bir parçası olan türkülerimizi söyledik hep bir ağızdan...

 

Ardından, “Yedi Bölge Oyuncuları” bizim için bir mim gösterisi yaptı ki neredeyse ağzımız açık izledik.

 

Yavaş yavaş Şenliğimizin sonuna geliyorduk ki bu kez de sahneye Serdar Elmas ritm topluluğu çıktı ve onların eşliğinde bir kez daha Karınca Şarkımızı söyledik..

 

Biliyor musunuz, şenliğimizi şenlendiren tüm gruplar bize değer verdikleri için gönüllü olarak gelmişler. Kültür karıncaları etkinliği bize gönüllülüğün de önemini öğretti. Söz, büyüyünce biz de gönüllü olarak çeşitli projelerde çalışacağız.

 

Ve tabii bizim için en önemli an sertifikalarımızı almakoldu. Bir kez daha söz verdik, hem de yüksek sesle, “kültürel değerlerimize sahip çıkacağız” diye...

 

Sevgili ablalarımız, ağabeylerimiz, bize unutulmaz bir gün yaşattınız, hepinize karınca yüreklerimizle teşekkür ediyoruz.

 

İstanbul Zuhal, Türkan Sedefoğlu, Kırımlı Aslanbey ,Tarık Us, Kocaeli Rahmiye, Bursa Nuri Erbak İlköğretim Okulları’nın Kültür Karıncaları

 

Şenliğin videosunu izlemek için; Bölüm 1, Bölüm 2

 

1 Haziran 2008 - 2. Kültür Karıncaları Şenliği

1 Haziran 2008 tarihinde, Pak Maya İş Merkezi’nde “2. Kültür Karıncaları Şenliği” düzenlenmiştir. Bu şenliğe Kültür Karıncaları; velileri, öğretmenleri ve okul müdürü ile katılmıştır. Gönüllülerimiz şenlik boyunca karıncaların yanından ayrılmamışlardır. Şenlikte sergilenen karıncaların yaptığı resim ve kil çalışmaları konuklar tarafından ilgi ile izlenmiştir. Karıncaların hazırlamış olduğu Şenlik Gazetesi ise büyük ilgi görmüştür. Gönüllü Ritim eğitmenimiz Yaşar Morpınar&RSSK grubu ile karıncalar ve gönüllülere muhteşem bir perküzyon gösterisi yapmıştır. Konuğumuz olan Prof. Dr. Mim Kemal Öke ise karıncalara Afrika ve Kızıldereli dans gösterisi sunmuştur. Bağlaması ustası Eren Çelebi tüm karıncaları türküleri ile coşturmuştur. Karınca logomuzu armağan eden İrfan Sayar (Zihni Sinir) şenlikte bizi yalnız bırakmamıştır. Şenlik sonunda Kültür Karıncaları ve Kültür Gönüllülerine sertifikaları dağıtılmıştır. Şenlik; tüm karıncalar ve gönüllüler tarafından kültür mirasını koruyacaklarına dair söz verilerek bitirilmiştir.

 

Şenliğin videosunu izlemek için; Bölüm 1, Bölüm 2

 

13 Haziran 2010 - 3. Kültür Karıncaları Şenliği

Şenliğimizin sunuculuğunu yapan Memet Ali Alabora’ya, her türlü yardım ve desteği esirgemeyen başta Kağıthane Belediye Başkanı Sayın Fazlı Kılıç ve çalışanlarına, etkinlikleri ile katılımcılarımıza hoş saatler geçirten Yaşar Morpınar & RitmO-RO grubuna, Doğa için Çal Grubuna, “İstanbul Rölyefi”nin hazırlanmasına katkıda bulunan heykeltıraş Tuba İnal’a, destekleri için Mas Matbaası’na, Algida’ya, Little Caesars’a teşekkür ederiz! Gerek projenin yürütülmesinde gerekse Şenliğimizin düzenlemesinde büyük özveri ve coşku ile çalışan gönüllülerimize ve tam bir gönüllü ruhu ile projeye ve Şenliğe destek veren Vakfımız çalışanlarından Burak Metin'e, Can Metin'e, Habip Almaoğlu'na çok teşekkür ederiz!

 

Şenliğimizin sunuculuğunu sosyal sorumluluk projelerine büyük destek veren, her anlamda çocuklar için iyi bir rol model olan Memet Ali Alabora yaptı. Tabii karıncalar deyim yerindeyse sevinçten neredeyse çıldırdılar.

 

Proje danışmanı Prof Dr Lütfiye Eroğlu açılış konuşmasında kısaca “Kültür Karıncaları Eğitim Modeli”nin amaç ve hedeflerinden söz etti. Ardından Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’nın kurucusu ve Onursal Başkanı Faruk Pekin ise Vakıf ve proje hakkında kısa bilgi verdi.

 

Kültür Karıncalarını ve Kültür Gönüllülerini heyecanlandıran bir başka konuğumuz daha vardı; Europa Nostra’nın Genel Sekreteri Sneska Quaedvlieg-Mihailovic.

 

Sevgili Sneska Quaedvlieg-Mihailovic Europa Nostra’nın “Kültürel mirasa duyarlılık-farkındalık eğitimi” kategorisinde 2009 yılı ödülünü kazanan “Kültür Karıncaları Eğitim Modeli”mizin ne kadar değerli olduğunu bir kez daha vurgulamakla kalmadı, İstanbul gibi değerli bir kentte yaşamanın karıncalara getirdiği sorumluluktan da söz etti.

 

Karıncalar bir yandan 2010’a doğru yürürken diğer yandan da “2010 Avrupa Kültür Başkenti” İstanbul için armağan hazırlama telaşındaydılar. Sonuçta tüm karıncalar adına Rauf Orbay okulundan bir grup öğrenci, armağan olarak heykeltıraş Tuba İnal’ın gönüllü katkılarıyla, görenlerin çok beğendiği “İstanbul rölyefi”ni yaptılar! Rölyefin açılışını ise İstanbul 2010 AKB Ajansı Yürütme Kurulu üyesi Vecdi Sayar yaparak karıncalara gönülden teşekkür etti!

 

Tüm konuklar heyecanla karıncaların ve gönüllülerin sahne almasını bekliyordu. Derken tüm Kültür Karıncaları adına 2 öğrenci onlar için inanılmaz bir deneyim olan kültür yolculuklarını anlattılar, ardından Kültür Gönüllüsü abla ve ağabeyleri hep sordukları soruyu sordular!

 

Kültürel varlıkları kim koruyacak?

 

Tüm karıncalar büyük bir sorumluluk duygusuyla, güçlü bir biçimde “BİZ” diye yanıtladılar! Aslında projenin ana amacı da bu yanıtı duymaktı…

 

Projede yer alan İlköğretim okullarına plaketlerinin dağıtımından sonra sıra eğlenceye geldi….

 

Kültür Karıncalarının gönüllü ritim eğitmeni Yaşar Morpınar ve Rauf Orbay İlköğretim okulu müzik öğretmeni Rüya Çelik Avşar birlikte oluşturdukları RitmO-RO grubu ile sahne alarak tüm katılımcıları coşturdular! Hatta Sneska Quaedvlieg-Mihailovic de bu coşkuya tef çalarak, dans ederek katıldı…...

 

Yemek molası sırasında sihirbaz çocuklara keyifli dakikalar yaşattı..

 

Moladan hemen sonra, Şenliğin bu tarihi mekanda gerçekleştirilmesi için büyük destek veren Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç katılımcıları selamlayarak iyi eğlenceler diledi!

 

Artık sıra Doğa için Çal Grubu’nun konserine gelmişti.. Grup hem kendi repertuvarlarından parçalar söyledi hem de Karıncaların istek parçalarını çaldı.

 

Doyasıya eğlenen, dans eden karıncalar ve gönüllüler, “2010 Avrupa Kültür Başkenti” İstanbul’a yaptıkları kültür yürüyüşünü böylece keyifli bir biçimde noktaladılar, ama eminiz, kültür mirasımıza duyarlılıkları hep sürecek!

Haberler

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile II. Modülümüz...

Kültür Karıncaları kentin tarihini keşfetmeye devam ediyor!

Sarıyer Belediyesi Gençlik Merkezi (SAGEM) ile I. Modülümüz...

Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi (SAGEM) öğrencileri yeni kültür yolculuklarına başladı!...

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle III. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle üçüncü modül de geride kaldı.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle 4 Kasım tarihindeki ikinci buluşmamızda Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Sarnıcı'ndaydık.

Hilmi Çelikoğlu Ortaokul öğrencileriyle I. Modülümüz...

Kültür Karıncaları Projesi 2017-2018 Eğitim Yılı çalışmaları Üsküdar Hilmi Çelikoğlu Ortaokulu öğrencileriyle başladı. 21 Ekim Cumartesi günü gerçekleşen ilk modülümüzde Galata Kulesi ve Kadir Has Üniversitesi'ni ziyaret ederek kentimizin tarihini ve kültürel simgelerini işledik.

Kültür Karıncaları Patara'da!

Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı, Saint Joseph Fransız Lisesi'yle süregelen işbirliği çerçevesinde Kültür Karıncaları Projesi'ni Kaş'a taşıdı; Kaş Palamut Ortaokulu öğrencileri haftasonunda Patara Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kültür Karıncaları Tarihi Yarımada'da

Kentin Tarihinin Katmanları Arasında...

Kültür Karıncaları Seyrantepe’de

2016-2017 eğitim yılı bahar sömestrinde Seyrantepe Ortaokulu 6. sınıf öğrencileriyle ilk durağımız 11 Şubat’ta Galata Kulesi olacak.

Kültür Karıncaları Beşiktaş'ta

2016-2017 eğitim yılı güz sömestrinde Büyük Esma Sultan Ortaokulu 6. Ve 7. sınıf öğrencileriyle 5 Kasım'da ilk durağımız Galata Kulesi oldu. 50 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirdiğimiz etkinliğimize,

Yeni Karıncalarımız Abdurrahman Köksaloğlu Ortaoku...

İçinde bulunduğumuz 2015-2016 Eğitim Yılı Bahar Sömestrinde yaşadığımız kenti ve korumakla, yaşatmakla yükümlü olduğumuz kültür varlıklarımızı Kuştepe'den Abdurrahman Köksaloğlu Ortaokulu öğrencileriyle keşfediyor, geziyor ve öğreniyoruz.

Kültür Karıncaları Beşiktaş sokaklarında mahalle k...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle sürdürdüğümüz Kültür Karıncaları Projemizde geçtiğimiz haftasonu Beşiktaş'taydık.

Hattat Rakım Ortaokulu öğrencileri artık Kültür Ka...

Profesyonel Rehberlerimiz Mustafa Kesim, Ozan Bahçe ve Yeşim Çözeli'nin öncülüğünde Meryem Ana Ayazması, Aya Nikola Kilisesi, Ahrida Sinagogu ve Rüstem Paşa Camii’sini gezdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle II. Modülümüz...

II. Modülümüzü Sultanahmet Meydanı, Yerebatan Sarnıcı ve Four Seasons Otel'de gerçekleştirdik.

Hattat Rakım Ortaokul öğrencileriyle Galata'da...

I. Modül etkinliğimizde Galata Kulesi ve Armada Oteli'ni gezdik!

Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileri artık Kült...

Beşiktaş Büyük Esma Sultan Ortaokulu öğrencileriyle III. ve aynı zamanda son modülümüzü Sadberk Hanım Müzesi'nde gerçekleştirdik.


Tüm Haberler


Bizden Haberdar Olun!